Montevideo (bogtevideo)

U glavni grad Urugvaja, Montevideo, navratili smo samo na jedan dan. Rekli su nam da je kao mali Buenos Aires i nisu bili daleko od istine. Mi smo uhvatili free walking turu da čujemo najbitnije zanimljivosti u gradu i državi. Sa vama kroz slike dijelimo priču to jednom danu u Montevideu.

Arhitektura u Montevideu je raznovrsna kao i u Buenos Airesu i zgrade često podsjećaju na europske. Ovo je neki random hotel kraj kojega smo prošli vozeći se obalom u Montevideu.

Cesta prema centru grada. Montevideo ima 24km Ramble, ceste i šetnice uz more za koju naš vodič kaže da je potpuno sigurna.

Džamija u daljini? Nismo sigurni.

Kao i u svakom gradu Južne Amerike koji drži do sebe, i u Montevideu se možete slikati sa slovima!

B-bot se u 10 mjeseci putovanja nevjerojatno promijenio. Od djeteta koje se u Bogoti bojalo popeti na prvi nivo penjalice pretvorio se u pravog malog spiderboya. Niñoaraña?

Organiziranu turu smo rezervirali za poslijepodne pa smo vrijeme prije ture prikratili usponom na mirador na 22. katu jedne zgrade.

Da se ne bi bacili sa 22. kata postavljeno je staklo pa ni slike sa miradora nisu baš nešto.

Spustili smo se sa miradora i glavnom avenijom prošetali prema glavnom trgu, gdje ćemo se naći sa vodičem.

Kao i u Buenos Airesu, po ulicama se miješaju moderna(ish) arhitektura i ona iz nekih prošlih doba.

Bivša predsjednička palača sada je muzej. Ali se i danas na balkonu ove zgrade prvi puta pojavi novoizabrani predsjednik.

Mi i narodni heroj Artigas. Njegov mauzolej nalazi se tu na trgu ispod nas. Malo iza.

Palača Salvo, kopija palače Barolo u Buenos Airesu. Svidjela im se ona u BA pa su uzeli istog arhitekta. Na kraju je ova viša, a i bolje se vidi jer je na ćošku, a ne među drugim zgradama kao u BA. Za razliku od zgrade u BA, u kojoj su samo uredi i zabranjeno je stanovanje, ova je isključivo stambena. Kaže vodič da stanovi nisu ni nešto pretjerano skupi. Nije popularno živjeti u centru grada. Zgradu se može razgledati za 15 dolara po osobi, koje smo mi sačuvali za nešto drugo.

Šutovanja s djecom uvijek su puna nepredviđenih trenutaka. Poput ovog kad je Bbot odlučio odmoriti na Artigasovom spomeniku.

Trg Nezavisnosti (Plaza Independencia) i palača Salvo u pozadini.

U kolonijalno doba Montevideo je za zaštitu imao zidine. U jeku borbe za neovisnost zidine su srušene, ako i mnoge zgrade iz tog doba, da se što jače istakne prekid veza sa Španjolskom. Danas je svima žao zbog toga.

Ostaci starih vrata, koja se nisu nalazila točno na tom mjestu, ali sad dođu ovdje zgodno jer se nalaze na ulazu u pješačku ulicu Sarandi.

U Sarandi ćete doći u shopping ili nešto pojesti.

Teatro Solis smatra se najstarijim kazalištem Južne Amerike. Započelo je sa radom 1856. godine, 30ak godina nakon proglašenja urugvajske nezavisnosti. Nismo na žalost imali vremena otići pogledati predstavu.

Unutrašnjost gradske vjećnice, dio koji je muzej. U ovoj sali je kreiran prvi Ustav Urugvaja.

Pogled odozgo na jedan od dva atrija.

I ova je zgrada u prošlosti bila predsjednička palača.

Slika ograde. Zašto pobogu, pitate se? Drago nam je da ste pitali. Unajmili Urugvajci čovjeka arhitekta da im složi lijepi parkić. Složio čovjek parkić, gradonačelnik odlučio da ne bi platio. Čovjek arhitekt mu ostavio ovu ogradu za uspomenu. Pogledajte je malo bliže, upotrijebite google translate i saznajte zašto građani Montevidea ovaj trg poznaju kao Plaza de pija(s).

Pravo ime trga je Plaza de Zabala, a Zabala je ovaj striček na konju, kojeg je španjolski kralj poslao ovamo da osnuje grad, nakon što su Portugalci osnovali naselje na mjestu današnje Colonie de Sacramento.

Na trgu Zabala završila je tura po Montevideu, a s time i naš posjet gradu. Sljedeći dan posjećujemo Punta del Este, a o tome više na sljedećoj stranici :)

Previous
Previous

Punta del Este

Next
Next

Zanimljivosti o Urugvaju